ساینس و کیمیا

معرفی لیزر

ارسال شده توسط فاطمه علی رستمی در تاریخ: 05 دسامبر 2016

لیزر نوع کاملاً جدیدی از نور است درخشان­تر و شدیدتر از هرچه که در طبیعت یافت می­شود و این نور تقویت شده و قوی به طور طبیعی وجود ندارد ولی با فناوری و وسایل خاصی که شامل انواع دستگاه لیزری می­شود، می­توان این نور لیزر را تولید کرد. خواص نور لیزر و کاربردهای آن از نخستین روزهای ساخت لیزریی برده شد که نور لیزر خواص و مشخصه­ای دارد که آن را از نورهای ایجاد شده از سایر منابع متمایز می­کند. این نور تولید شده از دستگاه لیزر همگی هم فاز اند و طول موج­های یکسانی دارند.

در لیزر اتم­ها یا مولکول­ها طوری تحریک (Excite) می­شوند که بیشتر آن­ها در تراز انرژی بالاتر قرار دارند و تعداد کمتری در تراز انرژی پایین­تر قرار می­گیرند که به این وضعیت جمعیت معکوس (Inverted population) می­گویند. پروسه افزایش انرژی برای ایجاد جمعیت معکوس، پمپاژ یا دمش (Pamping System) نامیده می­شود به محض اینکه اتم­ها یا مولکول­ها در این حالت تحریک­شده قرار گیرند به راحتی تابش می­کنند.

معمولاً لیزر را طوری می­سازند که نور نشر شده بین دو انتهای یک کاواک به صورت بازتابی رفت­وبرگشت کند تا بلاخره باریکه نور بسیار تقویت شده و با شدت زیاد از یک انتهای کاواک به صورت جزئی بازتاب کننده است، خارج شود.

 

بدون پاسخ برای "معرفی لیزر"

نوشتن نظر