ساینس و کیمیا

تاریخچه لیزر

ارسال شده توسط فاطمه علی رستمی در تاریخ: 05 دسامبر 2016

لیزر در دوران تمدن یونان-روم: در دوران تمدن یونان-روم (تقریباً از قرن ششم قبل از میلاد تا قرن دوم میلادی) لیزر به خوبی شناخته شده و مشهور بود. گیاهی خودرو بود که در ناحیه وسیعی در اطراف لیبیا یا سیدن قدیمی می­رویید. گاهی هم لیزر پیتیوم نامیده می­شد و به علت خواص اعجاز گرش آن را هدیه­ای از جانب خداوند می­دانستند. این گیاه برای درمان بسیاری از بیماری­ها از ذات الریه گرفته تا بسیاری از بیماری­های واگیردار به کار می­رفت. پاد زهر بسیار مؤثری بود و از طمع لذیذش به عنوان چاشنی نیز استفاده می­گردید. این گیاه بسیار با ارزش بود که همراه با شمش­های طلا در خزانه­ها نگهداری می­شد. شاید بهترین گواه ارزش لیزر در آن روزگار نقشی بر جام مشهور آرکسیلائو (که اکنون در موزه لیبیا است) باشد که باربران را در حال بارکردن لیزر در کشتی نشان می­دهد. یونانی­ها و رومی­ها بسیار کوشیدند که بتوانند لیزر در نقاط مختلف به کشت بنشانند اما لیزر بیشتر و بیشتر کمیاب شد و در حوالی قرن دوم میلادی کاملاً ازبین رفت و به این ترتیب لیزر به صورت گنجینه گم­شده یونان-روم درآمد.

در اوسط قرن بیستم با تلاش دانشمندان (الکساندر پروخورف و نیکلای بازوف از اتحاد جماهیر شوروی و چارلز از آمریکا) وسیله­ای با عنوان MASER (Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radition) تولید گردید. MASER چنان­که از اسم آن پیداست یک تقویت­کننده در ناحیه میکرو موجی است. میزر در سال 1959 ابداع شده و فریکونسی آن در حدود  هرتز بود.

اندک زمان پس از ساخت میزر این ایده جدید به وجود آمد که این روش از ناحیه میکرو موج به ناحیه اپتیکی از فریکونسی  هرتز تا  هرتز گسترش داده شود. محققین فوق در این رابطه تلاش زیادی نمودند و سرانجام در سال 1960 اولین لیزر جامد توسط مایمن ساخته شد و به طور موفقیت­آمیز نور لیزر را تولید کرد.

این لیزر تولید شده از بزرگ­ترین اکتشافات قرن بیستم محسوب می­گردد.

لیزر LASER (Light amplification by stimulated Emission of Radition) بر اساس تقویت امواج الکترومغناطیسی در یک شبکه اتومی یا مالیکولی مواد ایجاد می­شود.

بدون پاسخ برای "تاریخچه لیزر"

نوشتن نظر